Recenzia Renault Mégane Grandtour 1,6 16V 83 KW Expression Comfort

Autor: Roman | 18. 2. 2012
Príplatková výbava Expression Comfort
Rok výroby 2004
Najazdené km v čase recenzovania 116000
Renault Mégane v databáze Autozoru

Prečo práve toto auto

Po dobre slúžiacej Škode Felicia (2001) 1,3 l výbava LX som hľadal už niečo väčšie, modernejšie a bezpečnejšie. Prišla ponuka na Renault Megane Grandtour II pre ktorý som sa nakoniec rozhodol práve kvôli bezpečnosti (5 hviezdiciek v Euro NCAP), dobrej výbave (6 airbagov, bezkľučový prístup, dažďový a svetelný senzor a ďalšie) a samozrejme kvôli dizajnu (celkom pohľadné kombi). Je to síce auto nižšej strednej triedy, ale rozmerovo je na tom slušne. Za konkurenciu možno považovať kombi verzie značiek Opel Astra, Škoda Octavia, Fiat Stilo, Peugeot 307, alebo Ford Focus.

Praktické vlastnosti

Megane Grandtour II je praktické a priestranné auto. V aute je dostatok miesta pre pasažierov aj vpredu aj vzadu. Štyria ľudia sa v aute prevezú vážne maximálne pohodlne, čo určite zabezpečujú aj pohodlné sedačky, dobré tlmenie a priestrannosť. Kufor je výrazná prednosť. Je veľký a po sklopení zadných sedadiel ešte väčší. Výhodou je sklopenie do jednej roviny s dnom batožinového priestoru. Preveziete tak aj dosť veľké predmety.

Jazdné vlastnosti

Jazdné vlastnosti auta sú dobré avšak nie je také mrštné, samozrejme zrejme kvôli svojej veľkosti a nastaveniu auta. Je to skôr pohodlné auto na dobré zvezenie. Určite nie športové. Celkovo kontakt medzi vodičom a cestou je dostatočne segregovaný. Auto je slušne odhlučnené, ale pri rýchlosti nad 130 km/h je už zvuk motora a odporu vzduchu výraznejší. Motor je spoľahlivý a výkonný. Pod výkon 80 KW by som ale pri takomto aute neodporúčal ísť. Moja maximálna dosiahnutá rýchlosť na aute bola 180 km/h. Zrýchlenie z nula na sto cca 11 sekúnd. Priemerná spotreba 7,6 l na 100 km. Samozrejme veľmi úspornou jazdou sa dá ísť aj na 6 l na 100 km. Auto sa vďaka svojmu nastaveniu pohodlnosti trochu nakláňa v zákrutách, ale to je zrejme pri každom kombi. Prevodovka funguje dobre, ale mohla by byť presnejšia. Auto má samozrejme ABS doplnené ešte o systém EBV a brzdový asistent BAS.

Spoľahlivosť a servis

Čo sa týka spoľahlivosti tam to nie je najideálnejšie. Zrejme sa prejavila vlastnosť francúzskych aut. Podobne je na tom aj tento Megane druhej generácie. Okrem bežných servisných úkonov a výmien ma auto neskôr potrápilo s netradičnými problémami ako: Častá výmena indukčných cievok, zlomená rúrka v systéme klimatizácie, pokazené zadné elektrické otváranie okna, hlučný presuvník, z vnútra rozbitý katalyzátor, prelomený kábel pod volantom vedúci k airbagu vodiča, blikajúca kontrolka airbag na prístrojovom panely po zmene nastavenia sedadla vodiča. Je dôležité spomenúť aj pískajúce brzdy. Každopádne napriek tomu som s autom nikde neostal vysieť. Karoséria slušne odoláva korózii. Čo sa týka servisu, mal som viacmenej dobré skúsenosti, až na to, že niektoré diely bolo nutné zabezpečiť priamo u autorizovaného predajcu samozrejme veľmi draho.

Najväčšie prednosti

Medzi najväčšie prednosti auta patrí bezpečnosť, priestrannosť, praktickosť, spotreba, pohodlnosť.

Najväčšie nedostatky

Najväčším nedostatkom je určite spoľahlivosť a netypické poruchy.

Komentáre

26. 02. 2012, jma205: Skoro presne taký som mal, ročník 2007. Technické problémy žiadne. No je pravda, že som ho posunul ďalej relatívne skoro, po necelých 3 rokoch a cca 70 000 km. Teraz mám Mégane 3 a občas mi je za starším súrodencom ľúto - hlavne kvôli menej praktickému kufru. A vyššej spotrebe s rovnakým motorom napriek tomu, že teraz mám o jeden kvalt viac: http://www.autozor.sk/recenzia-renault-megane-grandtour-16-16v-81-kw-dynamique.html?page_id=2157
27. 02. 2012, Roman: Druha generacia Megane, mala celkovo viac problemov. Zrejme pri tretej si uz dali vyrobcovia viac pozor.

Napriek vsetkemu mal Megane nieco do seba a vela ludom sa aj pacil.

Najnovšie recenzie

Všetky

Najnovšie zdieľané porovnania

Všetky

Najnovšie testy

Všetky

Pracujem ... Pracujem ...