Recenzia Škoda Fabia Combi 1,4 16V 74kW Comfort

Autor: shushen | 24. 5. 2011
Príplatková výbava vyhrievané sedadlá, ASR
Rok výroby 2002
Najazdené km v čase recenzovania 163 000

Prečo práve toto auto

V pláne bola Honda Civic Aerodeck v motorizácii 1.5 VTEC avšak nijaký vhodný kúsok sa mi nepodarilo zohnať. V mojich kritériách a cenových limitoch bolo auto od r.v. 2000 vyššie s klimatizáciou a Fabča sa zrazu zjavila, zaujala výbavou a výzorom tak som šiel do nej.

Praktické vlastnosti

Klasickú Combi Fabiu pozná každý, priestoru nie je práve na rozdávanie, vďaka karosárskej verzii je batožinový priestor taký akurát. Predtým som vlastnil Formana a ten bol na tom, čo sa týka vnútorného a batožinového priestoru, značne ďalej(samozrejme na úkor tuhosti karosérie a bezpečnosti).

Jazdné vlastnosti

Volant je klasicky preposilovaný ale zvyká sa naň ľahko, najmä pri mestskom parkovaní poteší potreba naozaj nízkeho tlaku na otáčanie volantu. Podvozok je v rámci cenovej kategórie kompromisom medzi tvrdosťou a komfortom. V dobe, keď auto prišlo na trh bol podvozok v rámci triedy lepší priemer, dnes je už prekonaný.
V zákrute drží veľmi dobre, ale samozrejme po prekonaní hraníc ide auto do pretáčavého šmyku, ktorý sa ale dá predvídať a ľahko korigovať plynom.
Maximálna rýchlosť podľa TP 186 km/h, na nemeckej diaľnici sa mi podarilo tachometrových 200 čo zrejme odpovedá tomuto údaju.
ABS mi príde príliš citlivé a uplatnenie ASR som zatiaľ nezistil, auto zľahka prehrabuje aj so zapnutým a v zime mi na snehu raz tak ubralo plyn až mi zdochlo.

Spoľahlivosť a servis

Auto som kúpil s nájazdom 140 000, a som tretí majiteľ. Hneď po kúpe som dával repasovať prednú nápravu(ramená, stabilizátory - tie odchádzajú obzvlášť skoro, známa Achillova päta Fabií), zámok na vodičovej strane, brzdový spínač.

Od kúpy som najazdil 20 000km, navštívil som 5 krajín, všade ma doviezlo ale predsa sa našli veci, ktoré ma netešili. Najväčšia rana bol asi alternátor.

Najväčšie prednosti

- živý motor
- nízka spotreba (mimo mesta sa dá okolo 5.5l/100km)
- jednoduché zháňanie servisu a náhradných dielov
- vyhrievanie predných sedadiel (príplatková výbava)

Najväčšie nedostatky

- potreba tankovať N98 (dá sa aj 95 ale potom počuť ventily a auto nemá potrebný ťah
- rýchle odchádzanie spotrebných dielov v podvozkovej časti
- po sklopení zadných sedadiel nie je rovná podlaha

Komentáre

24. 05. 2011, jma205: Fajn recenzia, hodnotné info. Len súťažiť asi nemôže - je to 1. generácia Fabie, podľa pravidiel by sa majú pridávať len recenzie na aktuálne predávané autá.
24. 05. 2011, Redakcia Autozoru: Ďakujeme za recenziu, no výhru nemôžeme priznať - nebolo by to v súlade s pravidlami súťaže, podľa ktorých sa mali pridávať len recenzie na aktuálne predávané autá: http://www.autozor.sk/aktuality/sutaz-o-poukazy-na-skolu-smyku-je-uzavreta-gratulujeme-vyhercom.html?page_id=10914
24. 05. 2011, shushen: škoda :-/
05. 11. 2011, Roman: Mali by ste potom auta ktore sa uz nepredavaju nezverejnovat ... kedze to je web o novych autach teda aktualne predavanych ... pri zadavani recenzie jednoducho nastavte system tak, aby si uzivatel mohol vybrat len z toho co je tu na webe ...

Najnovšie recenzie

Všetky

Najnovšie zdieľané porovnania

Všetky

Najnovšie testy

Všetky

Pracujem ... Pracujem ...