Francúzsko-japonská skupina Renault - Nissan v súčasnosti vlastní 25 percent automobilky AvtoVAZ, najväčšieho ruského výrobcu automobilov známeho pod značkou Lada. Šéf aliancie Carlos Ghosn by podiel rád zvýšil nad 50 percent, čo mu už vlani v novembri navrhol ruský premiér Vladimir Putin.

Renault - Nissan by sa získaním ďalších akcií priblížil ku strategickému cieľu ovládnuť 40 percent ruského automobilového trhu do roku 2014, čo znamená predať tam 1,6 milióna áut. AvtoVAZu v súčasnosti patrí 24-percentný podiel na predaji nových áut v Rusku. Renault - Nissan chce jeho postavenie posilniť vybudovaním závodu na Ďalekom Východe ako aj novej motorárne.

Lada Kalina
Lada Kalina sa predáva pod reklamným sloganom "Наш город, кажется, влюбился" (Zdá sa, že naše mesto sa zaľúbilo). Ide o relatívne mladú pôvodnú ruskú konštrukciu, okrem hatchbacku existuje aj verzia kombi. Cena od 6390 €.

Lada Priora
Lada Priora - "Мечта, воплощенная в металле" (Sen stelesnený v kove). Konštrukčne vychádza z modelu Samara, ktorý sa prišiel na trh ešte v 80. rokoch minulého storočia. Vyrába sa vo verziách sedan, liftback (na fotke) a kombi. Cena od 6490 €.

Redakcia Autozor.sk, foto - Lada