Britská spoločnosť USA Cop Cars Ltd začala symbolicky 4. júla (americký Deň nezávislosti) dovážať do Európy vyslúžilé policajné autá, ktoré každý pozná z amerických filmov a seriálov. Legendárny Ford P71 Interceptor tvorí 85 percent vozidlového parku policajných síl v Severnej Amerike, výrobca ich do USA a Kanady dodal viac ako 18 miliónov.

USA Cop Cars

Auto je postavené na báze civilného modelu Crown Victoria, ktorý prestali vyrábať v roku 2008. Okrem vonkajších plechov s ním má policajná verzia len málo spoločného. Ford Interceptora vybavil odolným rámovým podvozkom z pickupu F150 a 4,6-litrovým V8 motorom z modelu Mustang, ktorý bez problémov spaľuje aj bioetanol E85. Silný motor a ľahší stály prevod zaručujú dynamiku, akú by ste od auta tohto vzhľadu nečakali - zrýchlenie z 0 na 100 km/h za 8,5 s a maximálnu rýchlosť 225 km/h. Vozidlo je vďaka spevnenej karosérii schopné s neporušenou nádržou prežiť náraz zozadu rýchlosťou vyše 110 km/h.

USA Cop Cars

Posádku chránia dva predné airbagy a predpínače bezpečnostných pásov. Riadenie má posiľňovač s degresívnym účinkom pri rastúcej rýchlosti. Brzdy, alternátor, batéria, chladenie motora, stabilizátory náprav, pruženie, to všetko bolo posilnené vzhľadom na tvrdé podmienky policajnej služby. Predné sedadlá sú vystužené kevlarom, čalúnenie zadnej časti má úpravu na ľahké vyčistenie po znečistení zvratkami. Výbava ďalej zahŕňa špeciálne prenasledovacie pneumatiky, ktoré nekapitulujú pred prvým obrubníkom, klimatizáciu, majáky na streche, vyhľadávací svetlomet a výkonný megafón. Ak vás unesú a zavrú do 583-litrového kufra, vyslobodíte sa pomocou páčky slúžiacej na jeho otvorenie zvnútra.

Policajné zložky v USA vyradené autá predávajú zvyčajne iba iným vládnym agentúram alebo overeným taxislužbám. No dovozcovi sa akýmsi zázrakom podarilo vybaviť potrebné povolenia za morom ako aj schválenie na prevádzku na európskych cestách. Za trojročného Interceptora s garantovanou históriou, generálkou vykonanou v USA, originálnym manuálom, úpravami podľa európskych predpisov, absolvovanou technickou prehliadkou a polepmi podľa želania zákazníka si pýta približne 26 000 €. Neskôr plánuje dovážať aj iné modely používané bezpečnostnými zložkami v USA - Chevrolet Tahoe a Dodge Charger.

USA Cop Cars

Redakcia Autozor.sk, foto - USA Cop Cars