Ženeva, Frankfurt či Paríž sa v porovnaní so Šanghajom pomaly, ale isto stávajú automobilovými výstavami lokálneho významu. Automobilky musia zarábať a ak sa majú rozhodnúť, kam sústrediť svoje marketingové rozpočty, sentiment hádžu za hlavu. Nik nepochybuje, že Čina bude o pár rokov najlukratívnejším motoristickým trhom sveta. Prekaziť to môže snáď iba prudký kolaps trhu s ropou.

V Šanghaji sme osobne neboli, no e-mailové schránky Autozoru sú už niekoľko dní zahltené novinkami z práve prebiehajúceho autosalónu. Nového Chrobáka od VW sme už ukázali, zo zvyšku teraz vyberáme to najzaujímavejšie a viac ako na slová sa spoliehame na fotky:

Koncept Subaru XV je vlastne budúca Impreza Outback (ak sa výrobca z marketingových dôvodov nerozhodne vytvoriť nový modelový rad). Nová generácia Imprezy vo verziách hatchback a sedan debutuje už zajtra (20. apríla) na salóne v New Yorku. Čína mohla ako prvá uvidieť predobraz tretej karosárskej verzie, ktorá bude zrejme bude zaujímavá najmä pre európskych zákazníkov. Pre Američanov sú kompaktné SUV aj v čase rekordných cien palív predsa len primalé.
Subaru XV Concept 2011
Subaru XV Concept 2011
Subaru XV Concept 2011

Volvo Universe je koncept luxusného auta pre ľudí schopných oceniť (a zaplatiť) za najlepší škandinávsky dizajn a ergonómiu. Kocept má byť inšpiráciou pre budúcu generáciu vlajkovej lode značky, modelu S80. Volvo je v Číne napoly doma - po ére paktovania s Fordom už patrí pod krídla čínskeho Geely.
Volvo Universe Concept
Volvo Universe Concept
Volvo Universe Concept

Keď už spomíname čerta, tu je výber z 37 modelov značky Geely prezentovaných na autosalóne. Ich názvy asi nemá veľký význam uvádzať, okrem obrázkov o nich nič viac nevieme. Skúste si hru na hľadanie podobností:
Geely
Geely
Geely
Geely

Malý sedan Kia K2 je produkt vývoja spoločného čínsko-kórejského podniku Dongfeng Yueda Kia. Postavili ho na platforme novej Kie Rio a výroba v závode v provincii Jiangsu sa začne v júni. O dva mesiace neskôr začnú vyrábať aj päťdverovú verziu.
Kia K2
Kia K2

Citroën odhalil tretí prírastok do svojej prémiovej rady DS. Citroën DS5 je prvé auto značky vybavené diesel-hybridným pohonom HYbrid4, čo vozidlu napriek ťažkému pohonu všetkých štyroch kolies a slušnej dynamike umožní dosiahnuť celkové emisie CO2 pod 100 g/km.
Citroen DS5
Citroen DS5
Citroen DS5

Šanghaj vraj patrí medzi svetové mestá s najväčším výskytom Rolls-Royceov na kilometer štvorcový na svete. Onedlho si čínski milionári budú môcť vystrieť svoje dlhé nohy ešte pohodlnejšie - britský výrobca predstavil predĺženú verziu modelu Ghost.
Rolls-Royce Ghost long 2011
Rolls-Royce Ghost long 2011

Chevrolet Malibu
Chevrolet Malibu
Chevrolet Malibu

Redakcia Autozor.sk, foto - výrobcovia