Severoamerickým autom roka 2011 sa stal Chevrolet Volt pred Nissanom Leaf (ktorý vyhral obdobnú európsku anketu) a Hyundaiom Sonata. Volt nie je ani čistý elektromobil ako Nissan Leaf - pretože má spaľovací motor, ani hybrid ako Toyota Prius - pohon kolies zabezpečuje výhradne elektromotor. Benzínový agregát mu slúži na dobíjanie batérií. V Európe by sa Volt mal objaviť koncom tohto roka, zrejme paralelne so sesterským modelom Opel Ampera.

Ocenenie Severoamerické auto roka, podobne ako v prípade Európskeho auta roka, udeľujú motoristickí novinári z USA a Kanady. Chevrolet titul získal tretí raz v histórii, naposledy zvíťazil model Malibu v roku 2008. Tradičná americká značka tento rok oslavuje 100. výročie založenia, možno aj to zavážilo pri hlasovaní o víťazovi. Prvé kusy Voltu boli dodané v decembri 2010 zákazníkom v Kalifornii, Texase, Washingtone D.C. a New Yorku. Výrobná kapacita je 30 000 áut v roku 2011, ďalší rok sa má zvýšiť na 45 000.

Volt má dojazd zhruba 600 km, z toho 40 až 80 km je schopný pohybu výlučne na energiu z 16 kWh lítium-iónovej batérie. Keď jej dôjdu sily, aktivuje sa benzínový motor slúžiaci ako generátor elektrickej energie. Nabíjanie batérie je možné z bežnej 230 V elektrickej zásuvky (Nissan Leaf potrebuje špeciálne upravené zariadenie). Päťdverový liftback s 300-litrovým kufrom dosahuje maximálnu rýchlosť 161 km/h, akceleruje z 0 na 100 km/h za zhruba 9 s. Krútiaci moment 370 Nm je k dispozícii bez ohľadu na otáčky.

Vodič si môže vybrať z piatich rôznych režimov jazdy. V normálnom automatickom režime sa auto správa s ohľadom na maximálne efektívne využívanie energie. Športový prináša agilnejšiu reakciu na pokyny akcelerátora, podobne ako "low shift" režim imitujúcu jazdu na nízke prevodové stupne s konvenčným motorom. Horský režim by mal vodič zapnúť 10 až 15 minút pred vjazdom do oblasti s prudkými stúpaniami, čím si zabezpečí rýchle dobitie batérií, aby mal v náročných podmienkach k dispozícii maximálny výkon. Režim "hold" bol navrhnutý špeciálne s ohľadom na Európu - šetrí energiu batérie až kým auto nevojde do oblasti s obmedzeniami alebo poplatkami pre vozidlá so spaľovacími motormi. V nich sa už môže pohybovať výlučne na elektrinu.

chevrolet volt

chevrolet volt

chevrolet volt

Redakcia Autozor.sk, foto a video Chevrolet