landwind cv9Organizácia Euro NCAP zverejnila výsledky nárazových testov 14 áut, medzi ktorými sa objavil aj historicky prvý čínsky zástupca - Landwind CV9. Medzi desiatkou najlepších s maximálnym ziskom piatich hviezdičiek sa ani náhodou neumiestnil.

CV9 je rodinné MPV strednej veľkosti, s ktorým značka chcela obnoviť svoju reputáciu poškodenú neúspešným pokusom o vstup na európske trhy v roku 2005. Dve hviezdičky sú relatívnym úspechom, nakoľko testované auto nebolo vybavené ESP, bočnými ani hlavovými airbagmi.

Kia Venga postúpila opakovaný test a podarilo sa jej získať späť hviezdičku stratenú najmä za problém s bezpečnostným pásom, ktorý sa vo februári tohto roka pri skúškach poškodil o hranu koľajničky sedadla. Kia však nenachala nič na náhodu a okrem zmeny konštrukcie v oblasti pásov upravila aj štruktúru karosérie v prednej časti. Výsledkom je 5-hviezdičkový rating. Rovnaký získala aj na Slovensku vyrábaná Kia Sportage.

Jediný zástupca luxusného segmentu, Jaguar XF, na prekvapenie nedosiahol vyššie ako na 4 hviezdičky. Problémy mal pri simulácii bočného nárazu do stĺpa. S podobným výsledkom skončil pick-up Volkswagen Amarok, a na príčine bol znova bočný náraz do stĺpa. Na druhej strane tento podľa Euro NCAP poskytuje zatiaľ najlepšiu ochranu chodcom v histórii testovania. Seatu Alhambra priznali 5 hviezdičiek, hoci testy nepodstúpil. Euro NCAP uznala, že technicky je to zhodné vozidlo ako VW Sharan.

Audi A1 - 5*

Ford C-MAX - 5*

Ford Grand C-MAX - 5*

Mini Countryman - 5*

Jaguar XF - 4*

Kia Sportage - 5*

Kia Venga - 5*

Landwind CV9 - 2*

Opel Meriva - 5*

Nissan Micra - 4*

VW Amarok - 4*

VW Passat - 5*

VW Sharan, Seat Alhambra - 5*

Redakcia Autozor.sk, foto a video - Euro NCAP