dphZvýšenie DPH o jeden percentuálny bod od 1. januára 2011 sa do nových cenníkov importérov vôbec nepremietlo priamou úmerou. Trhové mechanizmy majú na obchodnú politiku značiek na slovenskom trhu očividne oveľa väčší vplyv ako zvýšenie DPH z 19 na 20 %. Skončila sa koncoročná predajná sezóna, počas ktorej išli niektoré značky s cenami na doraz, čo sa logicky nedalo udržať dlhodobo. Napriek tomu sa nedá povedať, že by v januári prišlo veľké plošné zdražovanie.

Čisto teoreticky by sa nárast sadzby dane mal na aute s vlaňajšou cenovkou 10 000 € prejaviť novoročným zdražením o 84 €. Dovozcovia však reagovali veľmi individuálne. Väčšinou sa snažili zdraženie zabaliť do zrušenia alebo obmedzenia necenových benefitov ponúkaných pred koncom roka. V niektorých prípadoch sa cenníkové ceny áut nemenili, alebo sa dokonca znížili. V texte uvádzame linky na autá, kde sme už stihli aktualizovať ceny. Na ďalšie sa dostane rad v najbližších dňoch a pri iných čakáme na zverejnenie nových cenníkov dovozcami.

Cenová bomba posledných mesiacov roka 2010, Renault Thalia za necelých 5000 € (inzerovaná cena pri využití značkového financovania), je minulosťou. Základné ceny Thalie narástli o 500 € a lízingový bonus klesol z 1000 na 600 €. Na pozíciu najlacnejšieho auta na trhu (okrajové značky a segmenty tentoraz necháme bokom) sa tak vrátila rumunská koncernová sestra Dacia Logan za 6290 €, ktorej ceny sa po 1. januári nemenili.

Absolútne najpredávanejšie auto na trhu, Škoda Fabia, zdražela takmer plošne o 100 €. Výnimkou je najvyššia výbava Elegance, ktorá naopak zlacnela o 200 €. Fabia Combi si ku cenovke pripísala 110 €, verzia Elegance z nej odrátala 190 €. Ku Fabii už nedostanete súpravu zimných kolies zadarmo, zato si môžete vybrať z "darčekov" vo forme balíka bezpečnostnej výbavy v hodnote 800 €, balíka poistení v rovnakej hodnote alebo poukážky na nákup elektroniky za 500 €.

Druhý český bestseller Octavia/Octavia Combi má úplne nový cenník. Vlaňajšie špeciálne akciové výbavy Family dovozca nahradil štandardnými výbavovými verziami Classic, Ambiente, Elegance, Exclusive, Business a L&K. Ceny vyzerajú na prvý pohľad veľmi podobné, resp. nižšie ako v prípade cenníkov Family, musíme sa však detailne pozrieť na prvky výbavy. Škoda Roomster zlacnela vo všetkých motorických a výbavových verziách, hoci len symbolicky - o 50 až 100 €. Kupujúcich láka na rovnaké darčeky ako Fabia.

Porovnanie nového cenníka Volkswagenu Polo so starým hovorí o plošnom zlacnení približne o 200 € pri zrušení iných benefitov. Renault plošne zrušil koncoročnú akciu "PZP po celú dobu financovania zadarmo", no cena ťažiskových modelov Mégane a Scénic sa nemenila. Ďalšie ťažiskové modely značky zdraželi: Fluence o 150 až 300 €, Clio o 300 €, Mégane Generation o 500 €.

Redakcia Autozor.sk, ilustračné foto - sxc.hu/mailsparky