Z originálu, ktorého myšlienka mala korene v časoch ešte pred druhou svetovou vojnou, sa predalo 21,5 milióna kusov. Reinkarnácia z roku 1998 už ani náhodou nebola ľudovým vozidlom, napriek tomu mala komerčný úspech a udržala sa v predaji neobvykle dlho. Až po vyše dvanástich rokoch prichádza druhá generácia.

VW New Beetle II
VW New Beetle II

Volkswagen si pri jej vývoji stanovil za cieľ výrazne zlepšiť jazdnú agilitu auta a zároveň
dosiahnuť špičkové hodnoty spotreby paliva a emisií. Imidžový dizajn a bezpečnosť sa už berú za samozrejmosť. Nový Chrobák meria 4278 mm do dĺžky (+152 mm oproti predchodcovi), 1808 mm do šírky (+84 mm) a 1486 mm do výšky (-12 mm). Zmenou proporcií a sploštením zaoblenia strechy tvorcovia dosiahli športovejší výraz.

V USA sa Beetle prvý raz objaví s turbodieselom (2,0 TDI 103 kW) pod kapotou. Okrem neho sa bude predávať s klasickým 2,5-litrovým benzínovým päťvalcom a s prepĺňaným motorom 2,0 TSI 147 kW.  V Európe bude naftový základ tvoriť agregát 1,6 TDI 77 kW. Benzínový päťvalec sa predávať nebude, zato motory TSI budú na výber až tri vo výkonovej škále od 77 kW do 147 kW. Do najsilnejších verzie budú montovať zdokonalenú elektronickú uzávierku diferenciálu XDS, akú má aj Golf GTI.

V interiéri vidno niekoľko retroprvkov - napríklad klasickú schránku na rukavice pred spolujazdcom s otváraním smerom nahor alebo trojicu analógových budíkov nad veľkým displejom informačného systému. Základný objem batožinového priestoru narástol z 209 na 310 litrov.

VW New Beetle II
VW New Beetle II
VW New Beetle II

Nový VW Beetle by sa mal na Slovensku začať predávať koncom tohto roka. Čítajte o plánoch na ďalšie reinkarnácie kultových áut minulosti.

Redakcia Autozor.sk, foto a video - Volkswagen