Carlos Ghosn, 56-ročný šéf aliancie automobiliek Renault Nissan, považuje príchod sériovo vyrábaných elektromobilov za bod zlomu, ktorý v nadchádzajúcich rokoch totálne zmení automobilový priemysel. Manažér s libanonsko-brazílskymi koreňmi svoju víziu predstavil tento týždeň na internetovej konferencii v Paríži.

Ešte nedávno by sme podobné vystúpenia automobilových bossov považovali za povinnú jazdu v rámci marketingu značiek, pre ktoré pracujú. Po nečakanom víťazstve elektromobilu Nissan Leaf v súťaži o európsky titul Auto roka 2011 ich asi budeme musieť začať brať vážne. Zdá sa, že priemysel buď zacítil šancu na nový biznis, alebo zúfalo hľadá východisko z problematickej situácie. Je len otázkou času, kedy spotrebiteľsky akceptovateľné elektromobily dorazia aj do slovenských showroomov.

"Elektromobil bude pre autá tým, čím sa stal iPhone pre mobilné telefóny," povedal C. Ghosn. Automobilový priemysel podľa neho ustrnul vo vývoji, hoci vo svojich začiatkoch bol priemyslom priekopníkov, inovatívnych a vynaliezavých ľudí, čím sa veľmi podobal na súčasný IT priemysel. Problém podľa neho spočíva v tom, že automobil sa veľmi nevyvinul, kým svet okolo neho sa zmenil radikálne.

Medzi riadkami C. Ghosn varoval, že ak tradiční hráči nazareagujú na výzvy, z nového trhu ich môžu vytlačiť konkurenti z iných sektorov. No pridal aj optimistické presvedčenie, že tak ako existuje základná ľudská potreba komunikovať, tak ďalšia prirodzená potreba je preprava. "Dopyt po autonómnej mobilite sa nevytratí."

"Riešením už nemôže byť zlepšovanie existujúcich postupov. Potrebujeme ozajstný zlom. A elektrické vozidlá sú takým prelomom, pretože sú navrhnuté pre masový trh, tvrdí C. Ghosn. Renault a Nissan pripravujú celé modelové rady elektromobilov za prijateľnú cenu, ktoré oslovia široké vrstvy spotrebiteľov. "A verte mi, keď si raz zvyknete na elektromobil, už nevrátite k tradičnému autu."

"Doteraz sme v Renaulte a Nissane investovali 4 miliardy euro a máme viac ako dvetisíc ľudí pracujúcich na tomto projekte, hoci si uvedomujeme, že ja tam isté riziko. Ale s každým ďalším dňom si viac a viac veríme, pretože máme obrovskú odozvu od spotrebiteľov."

"Samozrejme, každá inovácia čelí odporu. Ale aj v počiatkoch mobilných telefónov aparát vážil kilá, trvalo 10 hodín kým sa nabil a stál desiatky tisíc dolárov. Ako dobre viete, súčasnosť vyzerá úplne inak. Masová produkcia a konkurencia stlačili cenu a funcionalita telefónov narástla. S elektromobilmi to bude rovnako. A môžete mi veriť, že pozícia, z ktorej štartujeme, je oveľa lepšia ako bola pozícia prvých mobilných telefónov."

Redakcia Autozor.sk, video - Renault