Nissan Leaf crash testPo Mitsubishi i-MiEV, ktorý spolu so sesterskými modelmi Citroën C-Zero a Peugeot iOn vo februári získal štyri hviezdičky, organizácia Euro NCAP otestovala bezpečnosť druhého elektromobilu vo svojej histórii. Nissan Leaf už dostal plný počet piatich hviezdičiek. A nielen on. Najvyššie hodnotenie získalo všetkých 6 naposledy testovaných modelov.

Citroën DS4: Priestor pre cestujúcich ostal pri členom náraze stabilný. Kolená predných figurín neutrpeli ujmu. Auto takmer rovnako dobre chráni všetkých cestujúcich bez ohľqadu na ich telesné proporcie čo sedadlo, na ktorom sedia. Pri klasickom bočnom náraze dostala DS4-ka maximálny počet bodov. Bočný náraz do stĺpa už nebol na jednotku z hviezdičkou, no aj v ňom Citroën obstál. Sedadlá a opierky hlavy poskytujú len minimálnu ochranu krčnej chrbtice pri náraze zozadu.

Ford Focus: Priestor pre cestujúcich ostal pri členom náraze stabilný. Spolujazdec bol chránený dobre na všetkých častiach tela, v prípade vodiča bola iba primeraná ochrana spodnej časti nôh. Nič vážne nehrozilo ani figurínam na zadných sedadlách. Ochrana hrudníka pri bočnom náraze bola primeraná, ochrana ostatných častí tela dobrá. Pri bočnom stĺpovom náraze bola len na priemernú hodnotená ochrana hrudníka, ostatné čiastkové hodnotenia dosiahli známku dobrý alebo primeraný. Nový Ford Focus dobre chráni krčnú chrbticu pri náraze zozadu a vynikol aj v ochrane chodcov.

Lexus CT200h: ani hybridný kompakt nemal problém so stabilitou kabíny. Presvedčil dobrou ochranou kolien a stehenných kostí pasažierov na všetkých sedadlách. Za čelný náraz dostal spolu s Volvom V60 najvyšší počet bodov spomedzi testoivaných áut. Bočný náraz Euro NCAP ohodnotila maximálnym počtom bodov. V bočnom stĺpovom teste sa ako len okrajová ukázala ochrana hrudíka. Ochrana krčnej chrbtice bola dobrá.

Nissan Leaf: Európske auto roka má batériu uloženú pod zadnými sedadlami, kde je veľmi dobre chránená pred následkami nárazu. Elektromobil nemal problém so stabilitou priestoru pre pasažierov, no tvrdé štruktúry okolo stĺpika riadenia a stredovej konzoly predstavujú isté riziko pre kolená a stehenné kosti vodiča a spolujazdca, najmä ak nesedia v predpisovej polohe. Bočný náraz zvládol Leaf na jednotku, pri bočnom stĺpovom náraze bola ochrana hrudníka iba primeraná. Pri žiadnom z nárazov (všetky sa uskutočnili s pripojenou batériou) sa neprejavilo elektrické riziko. Ochrana krčnej chrbtice bola hodnotená ako len okrajová.

Peugeot 508: Stabilita kabíny pri čelnom náraze bez pripomienok, dobrá ochrana všetkých častí tela všetkých pasažierov. Na rebrách figurín bolo po bočnom náraze vidno stlačenie, ochrana hrudníka teda získala iba hodnotenie "primeraná". Pri bočnom stĺpovom náraze bola len okrajová. O krčnú chrbticu sa v prípade nárazu zozadu v Peugeote 508 nemusíte báť. Obaja zástupcovia koncernu PSA získali pomerne nízke hodnotenie za ochrnau chodcov. Euro NCAP varovala, že na budúci rok zvýši minimum v tejto oblasti potrebné na získanie piatich hviezdičiek zo 40 % na 60 %.

Volvo V60: Stabilita priestoru pre cestujúcich výborná, predný stĺpik sa po čelnom náraze posunul dozadu len o jediný milimeter. Dobrá ochrana kolien a stehenných kostí všetkých pasažierov. Plný počet bodov za bočný náraz, za bočný stĺpový náraz penalizácia v dôsledku iba okrajovej ochrany hrudníka. Dobrá ochrana krčnej chrbite. Volvo V60 ako jediné z testovaných vozidiel získalo maximálny počet bodov za asistenčné systémy - najmä vďaka sériovo montovanému systému City Safety, ktorý v menšej rýchlosti v prípade hrozby náhlej kolízie dokáže sám zastaviť auto.

Hodnotenia bezpečnosti podľa Euro NCAP - máj 2011

Celkové hodnotenie (počet hviezdičiek) Ochrana dospelých (%) Ochrana detí (%) Ochrana chodcov (%) Bezpečnostné asistenčné systémy (%)
Citroën DS4
5 90 80 43 97
Ford Focus 5 92 82 72 71
Lexus CT200h
5 94 84 55 86
Nissan Leaf
5 89 83 65 84
Peugeot 508 5 90 87 41 97
Volvo V60 5 94 82 64 100
Prameň: Euro NCAP

Redakcia Autozor.sk, foto a video - Euro NCAP