Jedným z najzaujímavejších momentov losangeleského autosalónu (končí sa tento víkend) bol návrat značky Fiat na americký trh. Ako prvý sa v dílerskej sieti Chrysleru, s ktorým je Fiat akcionársky prepojený, objaví retro model Fiat 500.

Fiat sa v USA naposledy oficiálne predával pred 25 rokmi. O priazeň Američanov sa uchádzal niekoľkými modelmi, medzi nimi bola aj verzia známeho Fiatu Ritmo nazvaná Strada. Značka sa spoza oceánu s hanbou stiahla v polovici 80. rokov minulého tisícročia. Jej autá si tam získali povesť takmer porovnateľnú s "legendárnym" juhoslovanským Yugom. Na rozdiel od neho sa zákazníkom na Fiatoch páčil dizajn, no problémy s koróziou, spoľahlivosťou a servisnými službami boli rovnaké.

TV reklama na Fiat Ritmo/Strada vysielaná v USA v 80. rokoch:

Fiat 500 pre americký trh sa vyrába v Mexiku. Viaceré časti auta boli upravené, napríklad pruženie je komfortnejšie a sedadlá sú vzhľadom na dlhšie cestovné vzdialenosti robustnejšie. Cenu základnej verzie s motorom 1,4 MultiAir a 6-stupňovou automatickou prevodovkou, so 7 airbagmi a bluetooth hands-free systémom stanovili na 15 500 USD (približne 11 600 €). Pošramotenú povesť značky má napraviť 4-ročná záruka, ktorá počas prvých troch rokov kryje aj náklady na výmenu opotrebovaných dielov či preplatenie času, ktorý musí vozidlo stráviť v servise.

Fiat 500 USA

Fiat 500 USA

Fiat 500 USA

Redakcia Autozor.sk, foto a video Fiat