Terrafugia Transition

Americký úrad pre bezpečnosť cestnej premávky schválil prototyp "lietajúceho auta" Terrafugia Transition na použitie na verejných komunikáciách. Ako informoval server Insideline.com, ide o historicky prvé lietajúce vozidlo, ktoré vďaka niekoľkým výnimkám z platných pravidiel získalo v USA také povolenie.

Výnimky sa týkajú najmä použitia špeciálnych leteckých pneumatík a montovania čelného skla z polykarbonátu nameisto predpísaného vrstveného skla. Na bežných pneumatikách by lietajúci stroj nemohol bezpečne pristávať. Klasické predné sklo by bolo príliš ťažké, okrem toho by znemožnilo výhľad pilota v prípade zrážky s vtákom.

Dvojmiestny obojživelník sa s poskladanými krídlami vojde aj do bežnej garáže (asi len americkej, dĺžka je 6 metrov a šírka 2,3 m...) a na ceste dokáže udržať rýchlosť 105 km/h (vo vzduchu 172 km/h). Letecký motor Rotax s výkonom 74 kW poháňa vrtuľu alebo zadné kolesá. Posádku chránia airbagy, pre prípad núdze počas letu má k dispozícii padáky. Vnútri je miesto na príručnú batožinu aj golfové palice - tu niekde asi treba hľadať hlavnú cieľovú skupinu zákazníkov.

Terrafugia je malá súkromná spoločnosť, ktorej názov v latinčine znamená niečo ako "únik z pevnej zeme". Úradné schválenie otvorilo cestu dodávkam stroja Transition na trh. Predajná cena zatiaľ nebola definitívne stanovená, no predpokladá sa na úrovni okolo 250 000 USD (176 000 €). Výrobca už má rezervácie na približne 100 kusov.

Terrafugia Transition
Terrafugia Transition
Terrafugia Transition
Terrafugia Transition
Terrafugia Transition

Redakcia Autozor.sk, foto - Terrafugia