Lexus LS 600h landaulet

Viete čo je landaulet? V začiatkoch automobilizmu bežný, dnes takmer zabudnutý druh karosérie, kde predné sedadlá zakrýva pevná strecha a nad zadnými je otvorená. Používa sa už len v prípade automobilov určených na verejné promenády významných osobností.

Princ Albert si 2. júla berie bývalú juhoafrickú olympijskú plavkyňu Charlene Wittstockovú a ulicami Monaka ich bude voziť špeciálne na túto príležitosť postavený Lexus LS 600h. Belgickí karosári z firmy Carat Duchatelet mu odrezali časť strechy a nahradili ju priehľadným krytom z jediného kusa plastu.

Lexus LS 600h landaulet

Auto bolo nutné na viacerých miestach vystužiť kompozitnými materiálmi, aby sa zachovala torzná tuhosť. Doslova ich pripiekli ku kompletne odstrojenému šasi Lexusu. Priehľadný kryt vyrobili z rovnakého polykarbonátu hrúbky 8 mm, aký sa používa na kokpity stíhačiek. Kryt váži len 25 kg. Znovuzmontovanie auta z 20-tisíc súčiastok zabralo desiatim špecialistom 2 týždne.

Keď auto splní svoju úlohu (po civilnom sobáši 2. júla bude na druhý deň nasledovať cirkevný obrad) a povozí novomanželov špaliermi divákov, vystavia ho v oceánografickom múzeu v Monaku.

Lexus LS 600h landaulet

Redakcia Autozor.sk, foto - Lexus