VW Passat Variant

Volkswagen Passat Variant 2,0 TDI 125 kW Bluemotion Sport získal vo Veľkej Británii titul absolútneho víťaza Towcar Awards 2011. Hodnotenie organizujú a ocenenie spoločne udeľujú časopisy Practical Caravan, What Car? a britský Camping and Caravaning Club.

Nie je to len nejaká novinárska anketa. Hodnotené autá museli absolvovať testy v reálnej záťaži na polygóne výskumného centra automobilového priemyslu MIRA v grófstve Warwickshire. Skúsení hodnotitelia v špeciálnych testoch posudzovali stabilitu vozidla, schopnosť rozbiehania sa v stúpaní, akceleráciu, brzdné výkony a celkovú praktickú využiteľnosť auta.

Na víťazovi sa tento rok porotcovia zhodli jednohlasne, vyhral vo svojej hmotnostnej kategórii aj celkovo najmä vďaka všestrannosti. Hodí sa nielen na ťahanie karavanu, ale aj na denné dochádzanie do práce, rozvoz detí do školy či veľké víkendové nákupy. "Passat Variant ťahá brilantne. Je radosť ho riadiť aj cestovať v ňom, je ekonomický v prevádzke a praktický v živote. Má vynikajúcu stabilitu a komunikatívne riadenie, to všetko zanecháva vodiča po ceste sviežeho, pripraveného odpojiť príves a užívať si dovolenku," uviedol editor magazínu Practical Caravan Nigel Donnelly.

Nemecká značka bola úspešná aj o triedu nižšie, ktorú druhý rok po sebe vyhral Volkswagen Golf 2,0 TDI 103 kW. Vlaňajší celkový víťaz Land Rover Discovery dokázal, že nepatrí do starého železa a vyhral najvyššiu hmotnostnú kategóriu. V triede lowcostových ťahačov zvíťazil Chevrolet Orlando 2,0 VCDi a špeciálnu cenu porotcov "Editor's Choice" si odniesla Mazda CX-7 2,2 D.

Towcar Awards 2011: Najlepšie autá na ťahanie prívesu
Kategória podľa pohotovostnej hmotnosti Víťaz
Do 1424 kg VW Golf 2,0 TDI 103 kW 5D
1425 - 1574 kg a absolútny víťaz VW Passat Variant 2,0 TDI 125 kW Bluemotion Sport
1575 - 1724 kg Ford Mondeo kombi 2,0 TDCi 120 kW Powershift Titanium
1725 - 1899 kg BMW 520d Touring aut. SE
Nad 1900 kg Land Rover Discovery 3,0 SDV6 XS
Nízkorozpočtové MPV Chevrolet Orlando 2,0 VCDi LTZ
„Zelená cena“ za ohľaduplnosť voči životnému prostrediu Opel/Vauxhall Astra ST 1,7 CDTi 92 kW Ecoflex SE
Editor’s Choice - špeciálna cena Mazda CX-7 2,2 MZR-CD 127 kW Sport Tech

Chevrolet Orlando

Tipy na bezpečnú jazdu s prívesom

  • Pozorne vnímajte aj malú zmenu jazdných vlastnosti. Neignorujte varovné signály, ihneď zastavte a skontrolujte pneumatiky, či nie sú poškodené, podhustené alebo prehustené. 
  • Dodržiavajte správne rozloženie nákladu v prívese - ťažké veci patria na podlahu a či najbližšie k osi nápravy, ľahké dozadu a do horných skriniek.
  • Pri každom zastavní vizuálne skontrolujte celú súpravu, no najmä závesné zariadenie, elektrickú inštaláciu a pneumatiky.
  • Zistitie si, aké odporúčania pre nahustenie pneumatík dáva výrobca auta pri ťahaní prívesu a dodržiavajte ich.
  • Skontrolujte, či je celá súprava v rovine. A predok auta vyčnieva dohora, zrejme je príliš veľa hmotnosti rozloženej v prednej časti prívesu.
  • Používajte rozšírené spätné zrkadlá pri každom ťahaní prívesu a používajte ich na enustálu kontrolu súpravy a okolia. Môže vám to pomôcť aj pri predvídaní tlakovej vlny od veľkých a rýchlo sa pohybujúcich vozidiel.

Land Rover Discovery
Mazda CX-7

Redakcia Autozor.sk, foto - VW, Chevrolet, Land Rover, Mazda