Základná cenníková cena rodinného elektromobilu Nissan Leaf, držiteľa titulu európsky Automobil roka 2011, je v Belgicku poriadne mastná - 36 990 €.  Za takú sumu sa dá kúpiť prémiový model strednej triedy, dve rodinné autá nižšej strednej triedy (do nej patrí aj Leaf) alebo hoci tri dobre vybavené mestské vozidlá. Hoci Leaf má už v základe veľmi bohatú výbavu, záruka na batériu je 5 rokov, v cene je predplatné telematických služieb (napríklad zapínanie klimatizácie na diaľku) či asistenčná služba, aj tak je to veľa.

Nissan Leaf

Po odrátaní dotácií a iných výhod už cenníková cena nevyzerá tak astronomicky. Belgičan, ktorý si kúpi Leaf, si môže z daní odrátať 9190 €. Ak toľko daní neplatí, má smolu (alebo šťastie?). Na Leaf sa okrem toho vzťahujú najnižšie možné registračné poplatky. Vo Valónsku, frankofónnej časti krajiny, navyše miestna vláda v roku 2011 vyplatí majiteľovi novozaregistrovaného elektromobilu ekologický bonus 4500 €. Podnikatelia si môžu do nákladov zarátať 120 % ceny.

Pri využití všetkých týchto výhod sa obstarávacia cena Leafu pre súkromného majiteľa dostáva na úroveň okolo 23 500 €. Toľko na Slovensku stojí napríklad Volkswagen Golf 5D 2,0 TDI 103 kW DSG Comfortline - auto v podstate porovnateľné s Leafom vo všetkých praktických vlastnostiach okrem jazdných výkonov.

Belgicko je pre rozšírenie elektromobilov takmer ideálna krajina. Vláda je štedrá v dotáciách, mestá sú blízko seba, 70 percent Belgičanov má k dispozícii vlastné parkovacie miesto - takže majú kde nabíjať batérie. V krajine už existuje 12 rýchlonabíjacích staníc a dalšie desiatky onedlho pribudnú u dílerov Nissanu.

Nissan súkromným zákazníkom ponúka špeciálne 4-ročné financovanie, v rámci ktorého po zložení 15-percentnej akontácie mesačne platia od 440 € (vo Valónsku) do 550 €, pričom federálny daňový bonus v kalkulácii nie je zarátaný. Po štyroch rokoch si zákazník môže vybrať, či svoj Leaf použije ako protihodnotu pri kúpe nového elektromobilu, odpredá Nissanu za garantovanú výkupnú cenu, alebo túto sumu vyplatí a auto si ponechá. Práve garantovanie budúcej odkupnej ceny môže byť pri rozhodovaní spotrebiteľov dôležité. Elektromobily sú nová technológia a nik nevie odhadnúť, aká bude cena Leafu na trhu jazdených áut po štyroch rokoch.

Viac informácií o Nissane Leaf vrátane technických parametrov nájdete v staršom článku. Pozri si aj (podľa nás) veľmi dobrú reklamu, ktorá aktuálne beží v USA.

Nissan Leaf
Nissan Leaf
Nissan Leaf
Nissan Leaf
Nissan Leaf
Nissan Leaf

Redakcia Autozor.sk, foto - Nissan