Ak si chcete kúpiť Ford Focus v karosárskej verzii kombi, zatiaľ musíte siahnuť po predchádzajúcej generácii tohto obľúbeného modelu nižšej strednej triedy. Výroba kombi tretej generácie (predstavili ho v marci 2010 na autosalóne v Ženeve) však už naplno beží a čochvíľa - na niektorých trhoch už koncom mája - by sa prvé exempláre mali objaviť v showroomoch predajcov. Zároveň s tým sa dá predpokladať aj istý pokles cien kombi druhej generácie, ktoré sa má ešte nejaký čas predávať paralelne s treťou.

Ford Focus III combi
Ford Focus III combi

Od kombi výrobca očakáva 30-percentný podiel na predajoch modelového radu v Európe. Spolu s hatchbackom a sedanom sfinalizuje klasickú trojčlennú zostavu karosárskych verzií Focusu. No Ford na tejto platforme plánuje postaviť viac ako 10 rôznych áut. Zatiaľ ich je 5: C-MAX, Grand C-MAX, Focus hatchback, Focus sedan, Focus kombi. Logicky očakávame príchod športovo ladeného kupé a nejakého crossoveru/SUV - len nevieme, aká bude jeho pozícia voči ešte relatívne mladému modelu Kuga. A ostatné avizované autá? Nechajme sa prekvapiť, no možno to budú modely určené len pre mimoeurópske trhy.

Ford Focus III combi
Ford Focus III combi

V Nemecku vyrábaný Focus III Wagon má rovnaký rázvor náprav ako základný hatchback (2648 mm), no je predĺžený o približne 20 centimetrov na 4556 mm. Zadné pruženie je špeciálne upravené s cieľom dosiahnuť čo najnižšiu nakladaciu hranu. Základný objem batožinového priestoru (po hranu okien) dosahuje 476 litrov, po sklopení zadných sedadiel je maximum na hodnote 1502 litrov. Šírka nákladového priestoru medzi zadnými podbehmi je 1149 mm, takmer o 12 cm viac ako v prípade hatchbacku. Auto bude štandardne vybavené pevnými pozdĺžnymi strešnými lyžinami vo vyhotovení leštený hliník. Ponuka motorov bude rovnaká ako pre hatchback.

Redakcia Autozor.sk, foto - Ford