Mitsubishi i-mievPoznáme výsledky prvého nezávislého crash-testu elektromobilu. Organizácia Euro NCAP zverejnila bezpečnostné hodnotenie šiestich nových áut, medzi nimi aj elektrického Mitsubishi i-MiEV. Dostalo 4 hviezdičky z piatich, pričom treba vziať do úvahy, že ide o auto z najnižšieho veľkostného segmentu. Pri teste venovala Euro NCAP špeciálnu pozornosť elektrickým systémom vozidla, najmä automatickému odpojeniu batérie po náraze. Problémy s elektrinou či nebezpečenstvo požiaru sa neobjavili, elektromobil sa správal rovnako ako klasické auto v podobnej situácii. Hodnotenie elektrického Mitsubishi platí aj pre sesterské modely Citroën C-Zero a Peugeot iOn.

Dacia Duster 4x4 s tromi získanými hviezdičkami v teste Euro NCAP neprepadla, no veľký dojem neurobila. Nedostatky sa prejavili najmä v ochrane chodcov a v chýbajúcich asistenčných systémoch, ochrana dospelých a detí by stačila na 4 hviezdičky. Euro NCAP v oficiálnom vyhlásení vyjadrila sklamanie, že materská spoločnosť Renault nekladie na bezpečnosť vozidiel Dacia taký dôraz ako na bezpečnosť áut svojej hlavnej značky.

Crossovery Mitsubishi ASX a Nissan Juke si oba v testoch vyslúžili maximálne 5-hviezdičkové hodnotenie.

Ďalšie zverejnené výsledky patria autám, ktoré nemuseli byť zlikvidované nárazmi do bariéry. Hyundai ix20 (5*) dostal rating s odôvodnením rovnakej bezpečnostnej konštrukcie ako má skôr testovaná Kia Venga. V prípade BMW X1 (5*) boli prepočítané výsledky testu z roku 2009 na aktuálnu metodiku.

Organizácia tiež udelila prvé tohtoročné ocenenie "Euro NCAP Advanced" značke Infiniti (luxusná odnož Nissanu) za systém Lane Departure Prevention (LDP) na predchádzanie neželanej zmene jazdného pruhu, ktorý sa montuje do modelu Infiniti FX. Systém sníma vodorovné značenie na vozovke kamerou. Ak bez zapnutia smerovky vozidlo začne opúšťať jazdný pruh, ozve sa zvukový signál. Ak vodič nereaguje pohybom volantu, aktivujú sa brzdy na opačnej strane vozidla ako je tá, ktorou auto vychádza z pruhu, čím sa dosiahne korekcia smeru jazdy.

Hodnotenia bezpečnosti podľa Euro NCAP - 2011
Celkové hodnotenie (počet hviezdičiek) Ochrana dospelých (%) Ochrana detí (%) Ochrana chodcov (%) Bezpečnostné asistenčné systémy (%)
Mitsubishi i-MiEV
4 73 78 48 86
Citroen C-Zero 4 73 78 48 86
Peugeot iOn
4 73 78 48 86
Dacia Duster 4x4
3 74 78 28 29
Mitsubishi ASX 5 86 78 60 71
Nissan Juke 5 87 81 41 71
Hyundai ix20
5 89 85 64 71
BMW X1 5 87 86 64
71
Prameň: Euro NCAP

Redakcia Autozor.sk, foto a video - Euro NCAP