Olivier ChalouhiTento víkend sa celosvetovo prvý zákazník odviezol domov na novom Nissane Leaf. Tridsaťjedenročný IT podnikateľ Olivier Chalouhi zo San Francisca pre portál Insideline.com povedal, že jeho výber bol jednoduchý: chcel elektromobil, v ktorom odvezie svoje dve deti v bezpečnostných sedačkách a s dojazdom postačujúcim na 50 km, ktoré v priemere denne najazdí. Také auto bolo v ponuke na trhu len jedno, hoci mu ho dodali až niekoľko mesiacov po objednaní. Olivier doteraz jazdil do práce na elektrickom bicykli vlastnej výroby. Doma majú ešte jedno auto na klasický benzínový pohon, takže v prípade potreby dlhšieho dojazdu majú alternatívu.

Prvé dodávky Nissanov Leaf sú vyhradené pre lokality, kde sa výrobcovi podarilo uzatvoriť s miestnymi autoritami a energetickými spoločnosťami dohody o budovaní infraštruktúry verejných nabíjacích staníc. V USA domáce nabíjacie stanice zákazníkom Nissanu inštaluje partnerská firma AeroVironment. Časť infraštruktúrnych investícií je financovaná z grantu federálneho ministerstva energetiky. V Európe sa začne Auto roka 2011 predávať v prvých mesiacoch roka 2011, konkrétne v Portugalsku, Írsku, Veľkej Británii a v Holandsku.

Americká federálna vláda podporuje nákup elektromobilov spotrebiteľmi daňovou úľavou do výšky 7 500 USD. Ak si zákazník dokáže z daní odrátať maximálnu výšku úľavy, Leaf ho vyjde na 25 280 USD (výrobcom odporúčaná predajná cena základnej verzie je 32 780 USD). Aj po odrátaní vládneho bonusu je cena Leafu približne o 30 percent vyššia ako porovnateľného auta s klasickým pohonom. Majiteľ môže teoreticky využiť ďalšie výhody spojené s vlastníctvom elektromobilu, niektoré miestne vlády napríklad umožňujú "tankovanie" z verejných dobíjacích staníc zadarmo.

Technické parametre Nissanu Leaf
Typ elektromotora AC asynchrónny
Maximálny výkon (kW/ot. min-1) 80/2730-9800
Maximálny krútiaci moment (Nm/ot. min-1) 280/0-2730
Typ batérií laminované Li-Ion
Napätie (V) 360
Kapacita batérií (kWh) 24
Počet buniek batérií 192
Prevodovka 1-stupňová
Spojka automatická
Brzdy kotúčové ventilované, s rekuperáciou energie
Maximálna rýchlosť (km/h) 145
Zrýchlenie z 0 na 100 km (s) 11,9
Spotreba energie (Wh/km) 173
Dojazd v tzv. novom európskom jazdnom cykle (km) 175
Pohotovostná hmotnosť (kg) 1525
Celková hmotnosť (kg) 1965
Dĺžka (mm) 4445
Šírka (mm) 1770
Výška (mm) 1550
Rázvor (mm) 2690
Objem batožinového priestoru základný VDA (l) 330
Objem batožinového priestoru maximálny VDA (l) 680

Vo vozidle sú dve nabíjacie zásuvky, jedna na rýchlonabíjanie a jedna na nabíjanie z domácej elektrickej siete. Dodávaný nabíjací kábel je dlhý 6 metrov. Nabitie batérie na 80 % kapacity z verejnej rýchlonabíjačky trvá 30 minút. Plné nabitie z bežnej elektrickej siete (na ktoré je však potrebná špeciálna zásuvka) trvá 7 až 8 hodín. Výrobca prepokladá, že majitelia budú nabíjať najmä v noci, využívajúc nižšiu tarifu za elektrinu.

Nissan Leaf je štandardne vybavený šiestimi airbagmi, stabilizačným systémom, trakčnou kontrolou, tempomatom, monitorovaním tlaku v pneumatikách, LED prednými svetlami, elektrickými oknami vpred aj vzadu, audiosystémom s USB pripojením, bluetooth hands-free, zabudovanou navigáciou a parkovacou kamerou. Telematický systém Carwings umožňuje na diaľku zistiť stav batérie, zapnúť nabíjanie či aktivovať kúrenie a klimatizáciu. Americký dovozca značky počas prvého roka prevádzky kryje náklady na prípadný odťah vozidla v dôsledku vybitia batérie, hoci by si takú situáciu privodil aj sám vodič zlým naplánovaním cesty.

Výrobca pre auto vyvinul špeciálny zvukový systém, ktorý produkuje umelé zvuky s cieľom upozorniť chodcov a najmä nevidiacich na blížiace sa auto. Nissan využil behaviorálny výskum správania sa zrakovo postihnutých osôb. Výsledkom je systém produkujúci zvuk cez reproduktor ukrytý v motorovom priestore. Auto "bzučí" (ukážka vo videu nižšie) vo frekvenčnom rozsahu 600 až 2500 Hz, ktorý bez problémov vnímajú ľudia v rôznom veku. Zvukové spektrum okolo 1000 Hz je cielene vynechané, na týchto frekvenciách sa totiž pohybujú zvuky vnímané ako obťažujúci hluk. Nissan Leaf vydáva rozdielne zvuky v závislosti od dynamického stavu vozidla - brzdenia alebo zrýchľovania, pohybu vpred alebo vzad. Pri naštartovaní sa automaticky dočasne zvýši intenzita zvuku. Auto tak dá najvo, že je pripravené dať sa do pohybu. Po dosiahnutí rýchlosti 30 km/h sa zvukový systém vypína, vtedy už postačuje prirodzený aerodynamický hluk vozidla. Zvuky možno dočasne vypnúť, ale pri ďalšom naštartovaní sa systém opätovne aktivuje.

Nissan na poli elektromobilov nie je nováčikom. Ako prvý v roku 1996 použil lítium-iónové batérie na pohon sériového auta. Išlo o elektrickú verziu vanu Nissan Prairie. Hoci sa ich predalo len 30 kusov, prvenstvo značke už nik nevezme. Krátko potom prišla dodávka Altra EV, ktorej sa vyrobilo asi 200 kusov. Z modelu Hypermini (1999) sa už vyrobili tisíce kusov. Bolo to kompaktné auto skonštruované na súkromné použitie s dojazdom 115 km a maximálnou rýchlosťou 100 km/h. Na spotrebiteľskom trhu sa nepresadilo, hoci bolo populárne v campusoch amerických a japonských univerzít.

No príbeh elektromobilov Nissan sa začal oveľa skôr. Po druhej svetovej vojne Japonsko trpelo nedostatkom ropy a vláda povzbudzovala podnikateľov k výrobe elektrických vozidiel. Tak v roku 1947 vo firme, ktoré neskôr sfúzovala s Nissanom, vznikol elektromobil Tama. Vyvinuli ho bývalí vojenskí leteckí inžinieri. S olovenými batériami dosahoval výkon 3,3 kW, rýchlosť 35 km/h a dojazd 65 km. Slúžil najmä ako taxík, po stabilizácii dodávok ropy v 50-tych rokoch ho prestali vyrábať.

Tama Electric Car

Elektromobily využiteľné v bežnom živote prišli až po tom, čo boom mobilných telefónov rapídne urýchlil vývoj lítium-iónových batérií. Veľkú zásluhu na tom majú japonské teenagerky, ktoré četujú 16 hodín denne. Jednoducho odmietli kupovať mobily, ktoré túto záťaž nevydržia aspoň jeden deň na jedno nabitie.

Redakcia Autozor.sk, foto a video Nissan