Vozidlám Renault Fluence a Renault Mégane III Generation hrozí, že sa im neodpália pri dopravnej nehode predné airbagy. Spoločnosť Renault Slovensko preto zvoláva ich majiteľov na kontrolu. Informoval o tom spravodajský portál Webnoviny.sk citujúc správu agentúry SITA.

Ide o vozidlá vyrobené v tureckom závode Renaultu do augusta 2010. Problém sa netýka štandardných modelov Mégane III (tretej generácie) v karosárskych verziách hatchback, Grandtour, Coupé a Coupé Cabriolet z produkcie európskych závodov. Hoci Fluence navonok vyzerá ako sedan odvodený od Mégane III a hatchback Mégane Generation je s ním na prvý pohľad takmer identický, v skutočnosti ide o dosť rozdielne autá.

Renault Fluence airbag

Turecký závod produkuje modely ušité na mieru rozvíjajúcim sa trhom a používa jednoduchšie výrobné technológie. Autá majú napríklad inú svetlú výšku, o milimetre rozdielny rázvor či inak naladené motory (pozri porovnávaciu tabuľku). Pri pozornejšom pohľade ma Mégane Generation a Fluence si môžete všimnúť plastovú lištu na streche, ktorej jediným účelom je opticky prekryť zvar karosérie. Mégane III na streche žiadnu lištu nemá, pretože karoséria je zváraná modernejšou laserovou technológiou.

Renault Slovensko majiteľom áut s potenciálne problematickými airbagmi posiela listy vyzývajúce čo najskôr vyhľadať autorizovaný servis za účelom bezplatného odstránenia potenciálnej závady. Ak tak neurobia, preberajú na seba všetky riziká.

"Zistili sme, že v extrémnom prípade môže dôjsť k nesprávnemu fungovaniu systému riadiacej jednotky airbagov. Počas návštevy autorizovaného servisu bude preto vozidlám, ktoré by mohli byť teoreticky dotknuté, bezplatne preinštalovaný softvér riadiacej jednotky. Cela procedúra pritom nezaberie viac ako pol hodiny," uviedla pre agentúru SITA PR manažérka spoločnosti Renault Slovensko Jana Rajcová.

Renault už rovnaké modely zvolával do servisov začiatkom mája v Írsku. Akcia sa týkala 892 vozidiel. V apríli mala podobný problém kórejská odnož koncernu Renault, Samsung Motors. Podozrenie na chybné airbagy sa vyskytlo v kompaktnom modeli Samsung SM3 a v sedane Samsung SM5, na báze ktorého je postavený Renault Latitude. Predstavitelia kórejskej automobilky vtedy pre Financial Times uviedli, že chybu objavili pri interných testoch a hoci nedostali žiadne sťažnosti od zákazníkov, rozhodli sa pre preventívnu zvolávaciu akciu.

Redakcia Autozor.sk, foto - Renault