logo škodaŠkoda si ako suverénna jednotka na trhu nových osobných áut na Slovensku nemusí pri nastavovaní cien robiť príliš ťažkú hlavu z konkurentov. Je však zaujímavé sledovať, pre akú cenovú politiku sa rozhodla pri konkrétnych modeloch. Na Autozore už máme aktualizované cenníky všetkých modelov českej značky.

Druhé najpredávanejšie auto na trhu, Škoda Fabia (do 11. mesiaca viedla, vďaka decembrovému predaju sa na top pozíciu posunula Octavia), zdražela takmer plošne o 100 €. Výnimkou je najvyššia výbava Elegance, ktorá naopak zlacnela o 200 €. Fabia Combi si ku cenovke pripísala 110 €, verzia Elegance z nej odrátala 190 €. Ku Fabii už nedostanete súpravu zimných kolies zadarmo, zato si môžete vybrať z "darčekov" vo forme balíka bezpečnostnej výbavy v hodnote 800 €, balíka poistení v rovnakej hodnote alebo poukážky na nákup elektroniky za 500 €.

Škoda Roomster, MPV postavené na podvozkových komponentoch Fabie a predchádzajúcej generácie Octavie, zlacnelo vo všetkých motorických a výbavových verziách. Hoci len symbolicky - o 50 až 100 €. Kupujúcich láka na rovnaké darčeky ako Fabia.

Najväčší český bestseller Octavia má od 1. januára úplne nový cenník. Vlaňajšie špeciálne akciové výbavy Family dovozca nahradil štandardnými výbavovými verziami Classic, Ambiente, Elegance, Exclusive, Business a L&K. Ceny vyzerajú na prvý pohľad veľmi podobné, treba sa však pozrieť aj na rozdiely vo výbave. Subjektívne sa nám zdá, že oproti decembru Octavia mierne zdražela. Zvýšili sa aj ceny príplatkovej výbavy, a to približne v adekvátnom pomere ku zvýšeniu DPH.

Z cenníkov Octavie vypadol archaický, no populárny motor 1,9 TDI so vstrekovacím systémom čerpadlo/dýza. Pribudla špeciálna "zelená" verzia GreenTec so štart/stop systémom. Ide o odľahčený variant ortodoxne ekologickej verzie Green Line. Výbavovo a ponukou motorov okresaná lowcostová verzia Octavia Tour zdražela o 209 €.

Športová Octavia RS zdražela o 950 až 1110 €. Podobne verzia Scout so zvýšeným podvozkom a pohonom 4x4.

Obľúbené malé SUV (výrobca sám ho radí do nižšej strednej triedy) Škoda Yeti zdraželo plošne o 160 až 190 €, čo približne zodpovedá zvýšeniu DPH.

Vlasková loď Superb zdražela o 300 až 560 €, čo už predstavuje dvoj- až päťnásobok zdraženia odôvodniteľného zmenou sadzby DPH.

Redakcia Autozor.sk