Dlho očakávaný crossover Saab 9-4X je odvodený od modelov koncernu General Motors, hoci ten sa švédskej automobilky vzdal začiatkom tohto roka v prospech spoločnosti Spyker. Model strednej veľkosti je zameraný najmä na severoamerický trh a logicky ho predstavili na autosalóne v Los Angeles. Na európskych trhoch by sa mal začať predávať v auguste 2011, v USA o pár mesiacov skôr.

Novinka má korene v koncepte predstavenom už v roku 2008 v Detroite, pod dlhý čas do uvedenia na trh sa zrejme podpísal neistota okolo budúcnosti značky. Technicky aj dizajnovo Saab 9-4X vychádza z Cadillacu SRX, resp. Chevroletu Equinox and GMC Terrain. Spoločne s nimi sa aj bude vyrábať v závode GM v Mexiku.

Zatiaľ nie je známe, aké motory budú poháňať európske verzie. S trojlitrom V6 198 kW, ktorý bude základnou motorizáciou v USA, by Saab na starom kontinente dieru do sveta neurobil. Druhou známou alternatívou je prepĺňaný 2,8-litrový motor pre verziu Aero s výkonom 224 kW. Výkonnejšia varianta má byť vybavená systémom DriveSense, ktorý umožňuje upraviť charakteristiku podvozka a reakcie plynového pedála v závislosti od momentálnych preferencií vodiča.

saab 9-4x

saab 9-4x

saab 9-4x

Redakcia Autozor.sk, foto - Saab Spyker