Volvo vyvíja systém proti zrážke s divou zverou (Video)Vlani uvedený systém Volva na predchádzanie zrážkam sa dočkal rozporuplného prijatia. Na prvej novinárskej prezentácii auto namiesto zastavenia nabúralo, vraj kvôli chybnej batérii. Ani v niektorých nezávislých testoch systém nezareagoval tak, ako testujúci očakávali. Opakované testy potvrdili, že technológia funguje, hoci má svoje obmedzenia.

Švédska značka sa nevzdáva. Podľa jej vízie nebude v roku 2020 nikomu, kto sa vezie v novom Volve, v akejkoľvek situácii hroziť vážne zranenie. Na základe technológií na detekciu chodcov a plného automatického brzdenia, ktoré od roku 2010 montuje do sériových modelov, vyvíja systém prevencie zrážky s divou zverou.

Jeho princíp je v podstate rovnaký ako pri detekcii chodcov. Ak rozozná zviera v dosahu, varuje vodiča. V prípade, že vodič neraguje, nasadí automatické brzdenie. Lenže kolízie s lesnou faunou sú špecifické tým, že veľká väčšina sa stane v noci. Navyše medzi zvieratami sú veľké rozdiely vo veľkosti či tvare tela aj v rýchlosti pohybu. Technici Volva preto v reálnych podmienkach zooparku overujú použitie klasickej kamery, infračervenej kamery, radaru a ich kombinácií. Ak sa im podarí vyriešiť problémy spojené s detekciou zvierat v noci, výrazne to pomôže aj rozoznávaniu chodcov v zhoršených svetelných podmienkach.

Redakcia Autozor.sk, video - Volvo