Ford Fusion má od 3. marca nový cenník s obmedzenou ponukou motorov a výbav. Vypadol silnejší motor 1,6 l, zákazníci sa musia uspokojiť len s jedinou benzínovou alternatívnou 1,4 58 kW. Z výbav ostali len dve a z príplatkových opcií si možno objednať len metalický lak. Takéto obmedzenie ponuky importérovi umožnilo radikálne skresať cenu. Základná výbava Ebony X za 9190 € (už s klimatizáciou) teraz stojí o vyše 2000 € menej ako predtým najlacnejšia verzia Ambiente.

Ford Fusion Ford Fusion

Mimochodom, v našich končinách pomerne populárny rodinne orientovaný model Fusion strihá meter do dôchodku. Na práve prebiehajúcom ženevskom autosalóne sa objavil veľmi realisticky vyzerajúci koncept B-Max, ktorý ho má nahradiť:

Ford B-Max koncept Zeneva 2011 Ford B-Max koncept Zeneva 2011

K Fordu Fiesta od 18. februára už nedostanete zimné kolesá ani diaľničnú známku. Cenníkové ceny sa napriek zvýšenej DPH nezmenili. Päťdverový základ začína tesne pod 10 000 €.

Ford Focus sa od januára predáva len s dvomi motormi a vo dvoch výbavách. To znamená, že v karosárskych verziách hatchback a combi máte na výber máte len po tri alternatívy. Samozrejme, odhliadnuc od "štandardného" cenníka áut na objednávku, ktorý pre jeho nízky význam z pohľadu bežného zákazníka na Autozore ani neuvádzame. Z ponuky najpredávanejších verzií Focusu poskladaných špeciálne pre slovenský trh nezávislým importérom vypadol (pravdupovediac už dosť obstarožný) motor 1,8 TDCi a výbava Trend X. Ostala klasika 1,6 74 kW a diesel 1,6 TDCi 80 kW vo výbavách Generation X a Champion X. Slušne vybavený hatchback kúpite od 13 260 €, kombi od 14 250 €. Zimný bonus v podobe sady zimných kolies a diaľničnej známky zadarmo zatiaľ ostáva v platnosti. Focus má do penzie ešte kratší čas ako Fusion, príchod novej generácie na trh sa dá očakávať každú chvíľu.

Renault po mesiaci znovu aktualizoval väčšinu svojich cenníkov, a to s platnosťou od 1. marca. Iba v prípade drahších modelov (Laguna, Espace) ostali v platnosti staršie cenníky. Vo všeobecnosti sa ceny nezmenili, v niektorých prípadoch dokonca klesli, no všade vypadol lízingový bonus "PZP na dobu financovania zdarma".

Spotrebiteľsky najzaujímavejší je pohyb v prípade Renaultu Fluence, ktorý plošne zlacnel o 500 €. Ceny tejto lowcostovej limuzíny tak začínajú na 11 490 €, s lízingovým bonusom ešte o 1000 € nižšie.

Renault Fluence Renault Fluence

Do modelového radu Renault Thalia pribudla nová limitovaná séria Collection s automatickou klimatizáciou a diskami kolies z ľahkej zliatiny, kúpou ktorej zákazník dostane výbavu v cenníkovej hodnote 820 € za menej ako polovičný príplatok 400 €.

Z cenníka Renaultu Kangoo vypadli verzie Cool a Expression aj motor 1,5 dCi 50 kW. Na druhej strane pribudla automatická prevodovka pre benzínový motor 1,6 78 kW. Najvyššia výbava Privilege zlacnela o 400 € až 500 €, v závislosti od zvoleného motora.

Z parametrov áut, ktoré uvádzame na Autozore, sme vynechali vybavenie vozidla asistentom núdzového brzdenia BAS/EBA. Ide o elektronicko-hydraulický systém, ktorý podľa rýchlosti šliapnutia na brzdový pedál rozozná, že vodič chce naozaj prudko spomaliť, a začne brzdiť naplno bez ohľadu na intenzitu stlačenia pedála. Od 25. februára 2011 ním musia byť povinne vybavené všetky nové vozidlá predané v EÚ, takže podobe ako ABS ho už nemá zmysel uvádzať.

Neprestávame doplňať našu databázu. Aktuálne pracujeme na portfóliu prémiových značiek  Audi a BMW. Spustili sme reklamnú kampaň, aby sa viac ľudí dozvedelo, že pri výbere nového auta je najlepším pomocníkom práve náš portál. A pripravujeme motivačnú súťaž pre všetkých, ktorí by sa radi podelili s ostatnými o spotrebiteľské skúsenosti so svojím autom, no treba ich trochu "postrčiť".

Redakcia Autozor.sk, foto - Ford, Salon-auto.ch, Renault